Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 24 lutego 2016

Nie nazywajcie mnie świętą. Długie życie Dorothy Day

Laboratorium „Więzi” prowadzi rekrutację na drugi semestr seminarium Katoliczki i kwestia kobieca, który rozpocznie się już 24 lutego. Prosimy dotychczasowe oraz nowe uczestniczki o zgłaszanie się na adres mailowy Laboratorium „Więzi”.

Nowy semestr zaczniemy spotkaniem „Nie nazywajcie mnie świętą”. Długie życie Dorothy Day. Naszym gościem będzie Zuzanna Radzik. Środa, 24 lutego, godz. 18.00, redakcja „Więzi”.

Dorothy Day (1897-1980) – amerykańska dziennikarka, aktywistka społeczna, kandydatka na ołtarze. Po okresie burzliwej młodości, przyjęła chrzest w wieku 30 lat. Jedna z ikon zaangażowanego społecznie nurtu chrześcijaństwa, pacyfistka, walczyła o prawa robotników i ubogich. Założyła czasopismo „The Catholic Worker”. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.

Zuzanna Radzik (1983) – teolożka, studiowała na Papieskim Wydziale Teologicznym „Bobolanum” w Warszawie i Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Zawodowo i naukowo zajmuje się dialogiem chrześcijańsko-żydowskim i relacjami polsko-żydowskimi. Jest autorką książki „Kościół Kobiet”, wydanej nakładem Krytyki Politycznej. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, na którego stronach pisze bloga „Żydzi i czarownice”.

Przypominamy, że w tym roku proponujemy naszym seminarzystkom dwie przeplatające się ścieżki: teologiczną i społeczną. W ramach pierwszej będziemy poznawać sylwetki kobiet, które dzięki swojemu intelektowi, działaniu i postawie do dziś są inspiracją dla kolejnych pokoleń katoliczek. Wśród naszych bohaterek są m.in. Dorothy Day, Catherine Doherty, Hanna Arendt czy Natalia Tułasiewicz.

Ścieżka druga to przede wszystkim dyskusje o bieżących problemach społecznych kobiet. W każdym spotkaniu będą uczestniczyli eksperci, którzy będą służyli nam swoją wiedzą i doświadczeniem oraz pomogą wypracować postulaty zmian w interesujących dla nas kwestiach.

Najbliższe spotkanie:
środa, 24 lutego, godz. 18.00
redakcja „Więzi”, ul. Trębacka 3 w Warszawie

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?