Komentarze

wróć do menu komentarzy

blog ogólny

Forum Romanum

blog ogólny
29 marca 2016
Katarzyna Jabłońska

Ks. Jan Kaczkowski: odważny i dziki

Bardzo poruszała mnie czuła uważność Jana wobec chorych – sam mógł być na ostatnich nogach, ale jeśli któryś z pacjentów go potrzebował, to on był do dyspozycji. Nieważne, że była trzecia w nocy, albo że przyjmował jakichś szacownych gości w hospicjum. I chory wcale nie zawsze musiał sygnalizować tę potrzebę spotkania. Wystarczyło spojrzenie, aby Jan wiedział, że dobrze będzie wziąć na stronę pana Kazimierza albo panią Marię i porozmawiać, czy po prostu pożartować. Tak było niemal do samego końca.

czytaj więcej


31 lipca 2015
ks. Leszek Slipek

Dziesięć zadań Kościoła

Otrzymujemy zatem wraz z książką kardynała Kaspera wartościowy punkt odniesienia: porządkujący, uprzystępniający pewne treści, a nade wszystko osadzający to nauczanie w szerszym kontekście Magisterium Ecclesiae w sposób znamionujący wielkie znawstwo autora. Warto jednak postąpić o krok naprzód i podjąć pogłębioną refleksję na temat zarysowującej się nowej ery i jej wyzwań. Owocem tej refleksji jest dziesięć zadań, które – jak nam się zdaje – winien podjąć Kościół, aby skuteczniej trafiać z prawdą Ewangelii do współczesnego człowieka i autentycznie budować Królestwo Boże na ziemi.

czytaj więcej


22 lipca 2015
Zbigniew Nosowski

Dwa radykalizmy Jezusa

„Jeśli Kościół ma być wierny swojemu Założycielowi, powinien łączyć radykalizm wymagań z radykalizmem miłosierdzia. Jak wyglądałoby to w przypadku rozwodników żyjących w powtórnych związkach?” – pyta w „Tygodniu Powszechnym” Zbigniew Nosowski.

czytaj więcej


9 lipca 2015
s. Judyta Pudełko

Jak wieloma głosami przemawia Pismo

Książka ks. Draguły „Emaus. Tajemnice dnia ósmego” może zaskoczyć tych, którzy wiedzą już co nieco o Piśmie Świętym, a zaciekawić tych, którzy od Świętej Księgi stronią. Na początku autor umiejscawia akcję w swoistym „kiedy, kto i gdzie”, aby następnie przejść do wewnętrznej sytuacji bohaterów i spotkania z tajemniczym nieznajomym, co stopniowo prowadzi do happy endu. Tym, co najbardziej intryguje i wciąga czytelnika, jest jednak „wielopłaszczyznowość” podejścia do omawianego tekstu. Czytelnik może się przekonać, jak wieloma głosami przemawia Łukaszowa perykopa.

czytaj więcej


5 maja 2015
Konrad Sawicki

Franciszek postraszył biskupów

Sprawa zaczęła się od tego, że w 2009 roku rodzice poskarżyli się na ks. Shawna Ratigana z diecezji Kansas City. Miał on spędzać zbyt wiele czasu z dziećmi i robić im zbyt wiele zdjęć. W maju 2010 dyrektor szkoły, w której duchowny pracował, napisała do diecezji list z zastrzeżeniami. Zdaniem jej oraz innych nauczycieli niektóre zachowania księdza pasowały do profilu „dziecięcego drapieżnika”. W liście nie było jednak żadnych konkretnych oskarżeń ani dowodów. W toku późniejszego procesu okazało się, że korespondencja ta dotarła do kurii, bp Finn został o niej powiadomiony, ale listu – jak sam przyznał – wtedy nie przeczytał – pisze w „Tygodniku Powszechnym” Konrad Sawicki.

czytaj więcej


archiwum (236)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?