Komentarze
blog Ewy Kiedio
Tuż obok

30 marca 2016
Dwaj Mesjasze
Jakiego Mesjasza wybieramy? Tego, który obiecuje szybkie rozwiązania, konkret już zaraz, poprawę sytuacji zewnętrznej? Czy Tego, który pozwala się pojmać i ukrzyżować, a jak się okazuje, Jego słowa odnosiły się do czegoś hen w dalekiej przyszłości i jakiś chyba przemian wewnętrznych, skoro wspominał ciągle o prawdzie i miłości? Tłum wybiera tego pierwszego. Taka sytuacja pojawia się w Ewangelii w zasadzie wprost. Barabasz bowiem, jak uświadamia nam (lub przypomina – w zależności od stanu naszej wiedzy) Benedykt XVI, jest postacią mesjańską. „W propozycji paschalnej amnestii stają naprzeciw siebie dwie interpretacje nadziei mesjańskiej” – podkreśla w książce „Jezus z Nazaretu”.
3 marca 2016
Szpagat przed św. Piotrem
Była specjalistką od uszczelniania okien taśmą metalową, sprzedawczynią cielęciny i jednoosobową „trójką szkolną”. Te i wiele innych zadań podejmowała w serialu „Czterdziestolatek” jako Kobieta Pracująca, co żadnej pracy się nie boi. Właśnie mija pięć lat od śmierci Ireny Kwiatkowskiej.
9 października 2015
Adoptuj biskupa
Poprzez modlitwę włączamy się w to, co dzieje się we wspólnocie Kościoła – obecnie m.in. w to, co dzieje się na auli synodalnej. I nie interesuje nas to, czy zwycięży drużyna postępu, czy też drużyna nazywana obrońcami tradycji – wiemy, że to wadliwe rozpisanie ról. Ważne jest to, by mógł w tym czasie przemówić Duch Święty, Bóg, który działa dzisiaj, zaskakując nas, tak jak to jest w Jego zwyczaju.
17 czerwca 2015
Zdążyłam… Nie zdążyłam…
Wydaje się, że podstawowym błędem w dyskusji o kampanii Fundacji Mamy i Taty było złe odczytanie przez odbiorców tego, kto jest grupą docelową, czy wręcz brak refleksji nad tą kwestią i atakowanie na oślep. Dyskusja wokół tej kampanii wydaje się mieć posmak nonsensu podobny do tego, jaki miałyby protesty wobec kampanii społecznej promującej bieganie – rzekomo oburzającej, bo przecież nie każdy może biegać i nie każdy też ma na to chęć.
30 stycznia 2014
Przybieżeli do papieża pasterze (z Polski)
Polscy biskupi spotkają się z papieżem Franciszkiem − w dniach 1-8 lutego trwać będzie wizyta ad limina Apostolorum. Rozpaliła ona nadzieję i wyobraźnię katolików z Polski pytaniem, co papież powie naszym hierarchom (pytanie pojawiające się w wersji bardziej radykalnej można by streścić sformułowaniem: „czy utrze im uszu?”). Rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi powiedział: „Myślę, że Franciszek pomoże polskim biskupom oraz Kościołowi w Polsce na nowo rozpocząć przepowiadanie z entuzjazmem Ewangelii”. Zapowiedź ta brzmi oczywiście szalenie ogólnie i na pierwszy rzut oka nie mówi właściwie absolutnie nic. Gdyby jednak wizyta u papieża sprawiła, że język polskich hierarchów zmieni się tak, by rzeczywiście głosił entuzjazm Ewangelii − byłoby to niezmiernie wiele. Więcej nie trzeba.