Wydarzenia

powrót

Data wydarzenia: 12 marca 2010

VIII Zjazd Gnieźnieński

„Rodzina nadzieją Europy” – to hasło kolejnego, ósmego już Zjazdu Gnieźnieńskiego, współorganizowanego przez Laboratorium WIĘZI. Członkowie naszego Zespołu wezmą udział w wielu spotkaniach i dyskusjach.

Szczególnie serdecznie zapraszamy w piątek, 12 marca, o godz. 15.30 na przygotowaną przez nas debatę Małżeństwo – reaktywacja z udziałem dr Anny Karoń-Ostrowskiej, filozofa; Jolanty i Krzysztofa Jedlińskich, psychologów; dr. Marka Rymszy, socjologa; dr Moniki Waluś, teologa. Moderowanie: Zbigniew Nosowski.

ZACHĘCAMY PAŃSTWA DO UDZIAŁU WE WSZYSTKICH SPOTKANIACH ÓSMEGO ZJAZDU GNIEŹNIEŃSKIEGO. SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ZJAZDU MOŻNA ZNALEŹĆ TAKŻE NA STRONIE WWW.ZJAZD.EU, NA KTÓREJ ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ DOKONANIA ELEKTRONICZNEJ REJESTRACJI.

Tegoroczny zjazd odbędzie się w dniach 12-14 marca 2010 r. w Gnieźnie, kolebce chrześcijaństwa w Polsce, mieście św. Wojciecha – świętego, o którym Jan Paweł II mówił jako o patronie jedności europejskiej.

Tym razem główną osią obrad zjazdu jest rodzina – podstawowe środowisko życia i kształtowania człowieka. Pragniemy pokazać, że kwestia małżeństwa i rodziny jest kluczowa dla przyszłości Europy, a właściwe myślenie o małżeństwie i rodzinie ma szerokie konsekwencje dla myślenia o Kościele, polityce, Europie.

My, Europejczycy, doświadczamy kryzysu rodziny. Kwestionowana jest sama jej definicja jako trwałego związku mężczyzny i kobiety połączonych miłością, którego celem jest przyjęcie na świat i wychowanie przyszłych pokoleń. Obserwujemy rozpad tych związków, niechęć do posiadania dzieci, coraz bardziej powszechne zjawisko życia w pojedynkę, samotności.

Czym jest rodzina? Jaka jest jej przyszłość? – w Europie potrzeba szerokiej debaty na ten temat. Jesteśmy przekonani, że my chrześcijanie powinniśmy w tej debacie aktywnie uczestniczyć. Do tego jednak potrzeba głębokiej refleksji nad nasza własną tożsamością, nad naszym własnym rozumieniem pojęcia rodziny, jej sensu, jej celu; nad tym co nas w tym kontekście dzieli, ale przede wszystkim – co łączy.

Do dyskusji zapraszamy wybitnych specjalistów z całego świata, przedstawicieli Kościołów i religii, polityków, ludzi kultury i ekonomistów. Zapraszamy liczne organizacje pozarządowe, ruchy i wspólnoty religijne, fundacje bądź stowarzyszenia, które za cel stawiają sobie pracę na rzecz rodziny i jej promocję. A przede wszystkim zaproszenie kierujemy do rodzin. Mamy świadomość, że debatę o roli rodziny w Europie rozpocząć musimy od odnowy naszych własnych rodzin.

Rodzina w dzisiejszym świecie

Program zjazdu oparty został na trzech filarach tematycznych, realizowanych w poszczególnych dniach obrad.

Pierwszy dzień skoncentrowany będzie wokół dyskusji o wizji i zadaniach rodziny, jaka ostro dzieli współczesny świat i Europę. Dlatego temat „Chrześcijaństwo a rodzina” przedstawi kard. Peter Erdö, Prymas Węgier, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Ukazana zostanie biblijna wizja rodziny, wspólna dla judaizmu i chrześcijaństwa, co będzie następnie kontynuowane w formie debaty międzyreligijnej z udziałem także przedstawicieli islamu.

ON – ONA i co dalej?

Drugim fundamentalnym wątkiem zjazdu będzie wspólna refleksja, skoncentrowana wokół odpowiedzi na pytanie: jak żyć w rodzinie i jak budować w niej relacje? Jak przeżywać miłość, aby była to droga ku szczęściu? Każdy z nas bowiem jest powołany do miłości. Jej drogi bywają nieraz bardzo kręte.

Znani psycholodzy, młodzi zakochani ludzie jak i małżonkowie z wieloletnim stażem, będą dzielić się doświadczeniem jak budować miłość na różnych etapach życia. Wspólnie poszukiwać będziemy odpowiedzi czy np. antykoncepcja rzeczywiście buduje miłość, czy być może ją niszczy.

Wiele miejsca zajmie sprawa dialogu w rodzinie i wychowania. Jak być matką, jak być ojcem w świecie, gdzie dewaluują się wszelkie autorytety? Czy duchowość w małżeństwie winna być realizowana razem czy osobno, jakie jest jej znaczenie dla rodziny?

Szukać też będziemy odpowiedzi na pytanie jak realizować powołanie do miłości, nie żyjąc w konkretnym związku czy małżeństwie. Jak na to wezwanie odpowiedzieć będąc kapłanem, „singlem”, żyjąc w pojedynkę czy nawet mając orientację homoseksualną?

Rodzinna czy „antyrodzinna” Europa i Polska?

Trzeci dzień zjazdu poświęcony zostanie miejscu rodziny w społeczeństwie i państwie. Poszukiwać będziemy odpowiedzi jaka winna być polityka na rzecz rodziny: w Europie i w Polsce? Jest to sfera bardzo rozwinięta w większości krajów Unii Europejskiej, a u nas niemal nie istnieje. Wydatki na politykę rodzinną w Polsce należą do najniższych w Europie. Wspieranie rodziny w jej funkcji prokreacyjnej i wychowawczej są najniższe w Europie. Zasiłki na dzieci są najniższe wśród państw Unii, ale niższe także w porównaniu do Ukrainy i Rosji.

Konieczne jest zatem uruchomienie w Polsce poważnej debaty na ten temat. Tym bardziej, że dotąd pomysły jakiegokolwiek wspierania rodziny w jej podstawowych funkcjach, są traktowane w Polsce jako próba powrotu do socjalizmu. Tymczasem „inwestycja w rodzinę” jest jedną z najbardziej korzystnych długofalowych inwestycji z punktu widzenia społeczeństwa i państwa.

Dialog ekumeniczny i międzyreligijny

Ufamy – że tradycyjnie już – zjazd „Rodzina nadzieją Europy” stanie się ważnym miejscem dialogu ekumenicznego i między religiami. Wychodzimy z założenia, ze kryzys rodziny jest tak silny, że aby go przezwyciężyć, niezbędne jest wspólne działanie nie tylko poszczególnych Kościołów, ale wręcz sojusz trzech religii monoteistycznych, dla których – niezależnie od wszelkich różnic – rodzina zawsze była priorytetem.

powrót

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?