Komentarze

wróć do menu komentarzy

blog Konrada Sawickiego

Z obu stron

blog Konrada Sawickiego
20 maja 2015
Konrad Sawicki

Ktokolwiek zostanie prezydentem, uznam go za swojego

Ja natomiast pozwolę sobie poprzestać na tylko jednej deklaracji publicznej. Którykolwiek z kandydatów – Andrzej Duda lub Bronisław Komorowski – zostanie kolejnym prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, zaakceptuję wybór moich współobywateli. Będę „głowę państwa” szanował tak, jak szanowałem Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego oraz obecnego mieszkańca Belwederu.

czytaj więcej


23 grudnia 2014
Konrad Sawicki

Medialno-kościelne życzenia świąteczne

Na linii Kościół – media niezbyt przyjaźnie. Jeśli coś o biskupach, księżach albo ortodoksyjnych wiernych, to głównie negatywnie – skarżą się jedni. I mają trochę racji. Ale kościelna linia wobec świeckiego świata też jest wypełniona głównie krytykowaniem. Nikt nie jest bez winy.

czytaj więcej


3 grudnia 2014
Konrad Sawicki

Dlaczego nie śmiałem się na nowym filmie Zanussiego

To było przykre doświadczenie. Podczas poniedziałkowego pokazu prasowego „Obcego ciała” spora część młodszych dziennikarzy co chwila wybuchała spazmatycznym śmiechem. Nie chodzi mi o oburzenie na zwykły brak kindersztuby. Przeraziło mnie to, że tam, gdzie ja widziałem dramat któregoś z filmowych bohaterów Zanussiego, oni widzieli powód do szyderczego obśmiania.

czytaj więcej


16 października 2014
Konrad Sawicki

Wirtualny Synod – realna modlitwa za Franciszka i biskupów

Gdy na Watykanie dzieją się rzeczy ważne dla Kościoła i papież wraz biskupami całego świata mają szansę wprowadzić katolicką wspólnotę na drogę pozytywnej reformy, nie bądźmy bezczynni. Jako zwykli świeccy nie możemy bezpośrednio wpływać na ten proces, ale jako ludzie wierzący – niezależnie od stopnia naszego zaangażowania w życie wiarą – możemy po prostu się modlić. Nich to będzie nasze osobiste wsparcie dla Franciszka oraz sygnał, że mimo wszystko, mimo całej naszej krytyki, Kościół to także my i że po prostu nam na nim zależy.

czytaj więcej


28 sierpnia 2014
Konrad Sawicki

To my karmimy te bestie

Cywilizacja zachodnia nie ma już dziś żadnego kręgosłupa moralnego: ani religijnego, ani świeckiego. Został zastąpiony wybuchową mieszanką pieniądza, konsumpcjonizmu i nihilizmu. Widzą to fundamentaliści islamscy, widzi imperialna Rosja. Z jednej strony jedni i drudzy boją się, że ich światy zostaną ukąszone tym samym zachodnim wirusem, a z drugiej cynicznie korzystają z tej ewidentnej słabości.

czytaj więcej


archiwum (49)

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?